Zasiej kolorową łąkę kwietną. Schronienie dla wielu zapylaczy

fot. pixabay.com
Zamień trawniki na pożyteczne kwiaty, twórz kolorowe łąki i wspieraj# różnorodność biologiczną.
Zalety wysiewania łąk kwietnych:
• Łąka kwietna to ostoja różnorodności biologicznej.
• Tworząc łąki kwietne wspieramy dzikie zapylacze.
• Odtwarzamy siedliska przyrody.
• Zwiększamy retencję wód opadowych, oczyszczamy wodę oraz glebę, zapobiegamy suszy.
• Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę.
• Nie wymaga koszenia, dzięki czemu oszczędzamy.
• Łąka nie wymaga dodatkowego nawadniania.
Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla wielu zapylaczy. Najbardziej znana jest pszczoła miodna, ale grupa dziko żyjących zapylaczy jest o wiele bardziej liczna.
Między innymi są to trzmiele: ziemny (Bombus terrestris), gajowy (Bombus lucorum), kamiennik (Bombus lapidarius), ogrodowy (Bombus hortorum), rudy (Bombus pascuorum) – ogółem w Polsce mamy 28 gatunków trzmieli objętych ochroną częściową.
Na uwagę zasługuje także zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa varga) – objęta ochroną ścisłą oraz zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) – objęta ochroną częściową. Są to gatunki rzadkie, ale bardzo urokliwe, potocznie nazywane czarnymi pszczołami.
Objęte ochroną częściową są również: rozrożka chabrowa (Tetralonia dentata), porobnica mularka (Anthophora parietina), porobnica włochatka, (Anthophora plumipes) oraz porobnica opylona (Anthophora pubescens).
Otaczanie się zielenią wpływa pozytywnie nie tylko na komfort życia, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Wysiewając łąki kwietne wkomponowujemy w nasz krajobraz nie tylko więcej zieleni, ale także innych barw, a przede wszystkim wspieramy dzikie zapylacze.
***
Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów obchodzony był 6 czerwca. Tego dnia przypada rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. Autorka „Nad Niemnem” była nie tylko pisarką, która tworzyła fascynujące opisy przyrody, ale także zielarką. Orzeszkowa samodzielnie tworzyła zielniki i była propagatorką piękna polskiej przyrody.
Materiał: GDOŚ
Czytaj również
- Warsztaty z zakładania spółdzielni energetycznych. Po pierwszym szkoleniu
- Zmiany w wybranych ekoschematach. Których rolników dotyczą?
- Komunikat KRUS. Obowiązuje nowa stawka odsetek za zwłokę
- Wsparcie dla sadowników. Stawka pomocy wynosi 5000 zł na 1 ha
- Premie dla młodych rolników. Nabór wniosków został przedłużony
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.
(czytaj więcej)Dzisiaj pierwszy dzień jesieni. Oficjalne pożegnanie lata

Dzisiaj do Polski zawitała jesień. #Nowa pora roku rozpoczęła się dokładnie o godz. 8.49.
(czytaj więcej)Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Norbert , w dniu 08-06-2023 13:38:35 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!