Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2023

Zasiej kolorową łąkę kwietną. Schronienie dla wielu zapylaczy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Zamień trawniki na pożyteczne kwiaty, twórz kolorowe łąki i wspieraj# różnorodność biologiczną.

Zalety wysiewania łąk kwietnych:
• Łąka kwietna to ostoja różnorodności biologicznej.
• Tworząc łąki kwietne wspieramy dzikie zapylacze.
• Odtwarzamy siedliska przyrody.
• Zwiększamy retencję wód opadowych, oczyszczamy wodę oraz glebę, zapobiegamy suszy.
• Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę.
• Nie wymaga koszenia, dzięki czemu oszczędzamy.
• Łąka nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla wielu zapylaczy. Najbardziej znana jest pszczoła miodna, ale grupa dziko żyjących zapylaczy jest o wiele bardziej liczna.

Między innymi są to trzmiele: ziemny (Bombus terrestris), gajowy (Bombus lucorum), kamiennik (Bombus lapidarius), ogrodowy (Bombus hortorum), rudy (Bombus pascuorum) – ogółem w Polsce mamy 28 gatunków trzmieli objętych ochroną częściową.

Na uwagę zasługuje także zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa varga) – objęta ochroną ścisłą oraz zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) – objęta ochroną częściową. Są to gatunki rzadkie, ale bardzo urokliwe, potocznie nazywane czarnymi pszczołami.

Objęte ochroną częściową są również: rozrożka chabrowa (Tetralonia dentata), porobnica mularka (Anthophora parietina), porobnica włochatka, (Anthophora plumipes) oraz porobnica opylona (Anthophora pubescens).

Otaczanie się zielenią wpływa pozytywnie nie tylko na komfort życia, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Wysiewając łąki kwietne wkomponowujemy w nasz krajobraz nie tylko więcej zieleni, ale także innych barw, a przede wszystkim wspieramy dzikie zapylacze.

***
Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów obchodzony był 6 czerwca. Tego dnia przypada rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. Autorka „Nad Niemnem” była nie tylko pisarką, która tworzyła fascynujące opisy przyrody, ale także zielarką. Orzeszkowa samodzielnie tworzyła zielniki i była propagatorką piękna polskiej przyrody.

Materiał: GDOŚ

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    Norbert , w dniu 08-06-2023 13:38:35 napisał:

    Apel dla zarządców nieruchomości aby zaprzestali koszenia trawników " do gołej ziemi" gdyż pozostawiana w tym stanie trwa ma problem z odrastaniem w warunkach silnego nasłonecznienia i braku opadów. Tworzy się wówczas twarda skorupa która w przypadku deszczu nie wchłania wody. Otaczającą nas zieleń jest korzyścią dla wszystkich.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj pierwszy dzień jesieni. Oficjalne pożegnanie lata

Dzisiaj do Polski zawitała jesień. #Nowa pora roku rozpoczęła się dokładnie o godz. 8.49.

(czytaj więcej)
0

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)