Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2023

Zasiej kolorową łąkę kwietną. Schronienie dla wielu zapylaczy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Zamień trawniki na pożyteczne kwiaty, twórz kolorowe łąki i wspieraj# różnorodność biologiczną.

Zalety wysiewania łąk kwietnych:
• Łąka kwietna to ostoja różnorodności biologicznej.
• Tworząc łąki kwietne wspieramy dzikie zapylacze.
• Odtwarzamy siedliska przyrody.
• Zwiększamy retencję wód opadowych, oczyszczamy wodę oraz glebę, zapobiegamy suszy.
• Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę.
• Nie wymaga koszenia, dzięki czemu oszczędzamy.
• Łąka nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla wielu zapylaczy. Najbardziej znana jest pszczoła miodna, ale grupa dziko żyjących zapylaczy jest o wiele bardziej liczna.

Między innymi są to trzmiele: ziemny (Bombus terrestris), gajowy (Bombus lucorum), kamiennik (Bombus lapidarius), ogrodowy (Bombus hortorum), rudy (Bombus pascuorum) – ogółem w Polsce mamy 28 gatunków trzmieli objętych ochroną częściową.

Na uwagę zasługuje także zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa varga) – objęta ochroną ścisłą oraz zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) – objęta ochroną częściową. Są to gatunki rzadkie, ale bardzo urokliwe, potocznie nazywane czarnymi pszczołami.

Objęte ochroną częściową są również: rozrożka chabrowa (Tetralonia dentata), porobnica mularka (Anthophora parietina), porobnica włochatka, (Anthophora plumipes) oraz porobnica opylona (Anthophora pubescens).

Otaczanie się zielenią wpływa pozytywnie nie tylko na komfort życia, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Wysiewając łąki kwietne wkomponowujemy w nasz krajobraz nie tylko więcej zieleni, ale także innych barw, a przede wszystkim wspieramy dzikie zapylacze.

***
Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów obchodzony był 6 czerwca. Tego dnia przypada rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. Autorka „Nad Niemnem” była nie tylko pisarką, która tworzyła fascynujące opisy przyrody, ale także zielarką. Orzeszkowa samodzielnie tworzyła zielniki i była propagatorką piękna polskiej przyrody.

Materiał: GDOŚ

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    Norbert , w dniu 08-06-2023 13:38:35 napisał:

    Apel dla zarządców nieruchomości aby zaprzestali koszenia trawników " do gołej ziemi" gdyż pozostawiana w tym stanie trwa ma problem z odrastaniem w warunkach silnego nasłonecznienia i braku opadów. Tworzy się wówczas twarda skorupa która w przypadku deszczu nie wchłania wody. Otaczającą nas zieleń jest korzyścią dla wszystkich.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Budowa magazynów
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)