To nie tylko oszczędność. Jak zbierać deszczówkę?

fot. pixabay.com
KRUS przypomina: zbieranie # deszczówki to nie tylko oszczędność, ale również ekologiczne działanie, które wspiera ochronę zasobów wodnych.
Po zimie bez śniegu to już prawie pewne: BĘDZIE SUSZA (odpukać!!!)
Dlatego tak ważne jest wykorzystanie każdego opadu i oszczędzanie oraz gromadzenie deszczówki. To naturalne źródło wody dla gospodarstwa rolnego i ogrodu, a także – przy zastosowaniu odpowiednich technologii – zamiennik wody pitnej w instalacjach domowych.
Gromadzenie deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody z wodociągu oraz obniżyć rachunki. Jak to zrobić? Oto 6 sprawdzonych metod:
Zbiorniki na deszczówkę. Popularny mauzer to jedno z najlepszych i prostych rozwiązań. Można go podłączyć do rynien i zbierać wodę spływającą z dachu. Mogą to być zarówno naziemne zbiorniki dekoracyjne, jak i podziemne, które gromadzą większe ilości wody.
Systemy rozsączające i oczka wodne. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Nadmiar wody deszczowej można rozprowadzić w ogrodzie za pomocą systemów rozsączających lub zgromadzić w oczku wodnym, które poprawia mikroklimat i estetykę przestrzeni.
Zielone dachy. To ekologiczne rozwiązanie pozwala na retencję wody opadowej w roślinności dachowej, zmniejszając jednocześnie odpływ wody do kanalizacji i poprawiając izolację budynku. Bardzo popularne w krajach skandynawskich.
Rowy i studnie chłonne. Tworzenie rowów infiltracyjnych czy studni chłonnych pozwala na zatrzymanie wody w glebie, co zapobiega podtopieniom i wspomaga naturalne nawadnianie terenu.
Beczkowe systemy filtracji. Specjalne filtry umieszczane w rynnach pozwalają oczyścić deszczówkę przed jej magazynowaniem, co zwiększa możliwości jej ponownego wykorzystania, np. do mycia auta czy podlewania roślin.
Nawadnianie kropelkowe. Metoda polega na dostarczaniu wody bezpośrednio do korzeni roślin, zapewniając minimalne straty i odpływ wody. W miejscach dotkniętych suszą sposób ten może zmniejszyć zużycie wody nawet o 60%. Nawadnianie kropelkowe pozwala zmaksymalizować wzrost roślin, dostarczając wodę i składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie są one potrzebne.
BONUS: istnieją zaawansowane systemy retencji wody, które mogą być podłączone do instalacji domowych i wykorzystywane np. do spłukiwania toalet czy prania, co znacząco redukuje zużycie wody pitnej. Sprawdź, poszukaj, to bardzo dobry sposób na oszczędności!.
materiał: KRUS
Czytaj również
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!