Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2023

Jak dbać o odzież termiczną, aby służyła jak najdłużej?

fot. powierzone

fot. powierzone

Odzież termoaktywna jest niezastąpiona dla osób aktywnych fizycznie. Ze względu na# swoją specyfikę wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu zachowa swoje właściwości na długi czas, co jest ważne szczególnie w zimie. Dbanie o ubrania termiczne przedłuża ich trwałość, dlatego trzeba pamiętać o stosowaniu się do kilku kluczowych zasad.

Czy można prać odzież termiczną w pralce?

Osoby, które mają do czynienia z odzieżą termiczną po raz pierwszy, nie zawsze wiedzą, czy lepiej prać ją w pralce czy ręcznie. Warto jednak poświęcić pielęgnacji nieco uwagi i nie popełniać popularnych błędów. Pranie w pralce mogłoby wpłynąć na szybką utratę właściwości tych specyficznych ubrań. Lepiej jest nie mieszać ich z innymi elementami garderoby. Jeśli już zajdzie konieczność wyprania tego typu odzieży w pralce, nie powinno się stosować zwykłego proszku, a płyn do ubrań sportowych. Odzieży termicznej nie prasuje się. Panie szukające wysokiej jakości odzieży sportowej mogą zajrzeć na: https://www.e-horyzont.pl/kobieta/bielizna-termoaktywna-damska/koszulki-oddychajace-damskie.html

Ręczne pranie odzieży termicznej

Choć pranie ręczne nie cieszy się w dzisiejszych czasach dużą popularnością, warto je jednak jeszcze czasami stosować. Napełnienie pralki i dodanie do niej proszku jest oczywiście o wiele łatwiejsze, lecz nie warto poświęcać ubrań, które mogłyby na skutek niewłaściwej pielęgnacji szybko się zniszczyć. Lepiej jest znaleźć chwilę na ich prawidłowe upranie. Podczas prania w pralce z odzieży termicznej zniknie brud i trudne plamy, lecz jednocześnie osłabią się specjalne włókna, które odpowiadają za swobodny przepływ powietrza. 

Ręcznie tego typu ubrania można prać w letniej wodzie o temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Warto wykorzystać jako środek piorący szare mydło, płatki mydlane lub płyn do odzieży sportowej. Kolejny krok to suszenie odzieży. Nie trzeba jej wykręcać. Wystarczy wycisnąć wodę lub przełożyć suchym ręcznikiem i ugniatać. Susząc ubranie, należy pamiętać o unikaniu kontaktu ze słońcem wiosną i latem oraz z gorącym kaloryferem zimą. Jeśli ubranie zostanie odpowiednio uprane i wysuszone w zacienionym miejscu, znikną z niego nieprzyjemne zapachy, natomiast właściwości oddychające pozostaną nienaruszone. Warte uwagi propozycje dla panów chcących zadbać o komfort termiczny podczas aktywności fizycznej znajdują się na: ttps://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/bielizna-funkcjonalna-meska.html

Jak często prać odzież termiczną?

Sposób prania odzieży termicznej to jedno, a regularność wykonywania tej czynności to drugie. Na pewno nie należy odwlekać momentu prania, szczególnie w przypadku bielizny, która jest nakładana na gołe ciało. Jej zadania to odprowadzanie potu, a także zapobieganie utracie ciepła przez ciało. Jeśli odzież sportowa nie będzie systematycznie prana, tkanina zacznie zbierać sól i zatrzymywać wodę. Jest to zjawisko szczególnie niekorzystne w trakcie zimy, gdy mokra bielizna powoduje bardzo duży dyskomfort. Właśnie dlatego lepiej zrobić pranie od razu po użyciu. Warto pamiętać, że odzież termiczną oprócz prania można również impregnować. Specjalne preparaty mają za zadanie wydłużyć jej żywotność i zachować właściwości.

 

Mmateriał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.

(czytaj więcej)
0

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)