Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

21 marca 2025

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

fot. Tomasz Czachorowski

fot. Tomasz Czachorowski

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

Prace modernizacyjne rozpoczną się niezwłocznie. Równocześnie samorząd województwa, który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie, przystąpił do wyłonienia obsługującego tę linię przewoźnika. Przejazdy do naszego najsłynniejszego uzdrowiska uruchomimy już w grudniu.

Gruntowna modernizacja infrastruktury kolejowej jest warunkiem do uruchomienia połączeń na tej nieużywanej od kilkunastu lat linii. Inwestycja umożliwi przejazd pociągów z prędkością 120 km na godzinę. Prace obejmują również przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych, odnowienie peronów w Ciechocinku, Aleksandrowie i Odolionie oraz modernizację urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej. Koszt wyniesie 25 mln złotych.

- Z inicjatywy samorządu województwa do rozkładu jazdy po 14 latach wracają połączenia z Ciechocinkiem. Jestem przekonany, że termin inauguracji przejazdów z pewnością zostanie dotrzymany. Do Ciechocinka będzie kursować najnowocześniejszy tabor, jakim dysponujemy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na finansowanie połączeń kolejowych na trasie Bydgoszcz-Toruń-Otłoczyn-Ciechocinek w latach 2025–2030 przeznacza 30 milionów złotych.

Wyłoniony w przetargu przewoźnik od 14 grudnia zapewni kursy minimum ośmiu par pociągów z Ciechocinka do Aleksandrowa Kujawskiego. Pociągi będą klimatyzowane, nowoczesne i przystosowane do przewozu rowerów.

Za przejazd na tej trasie osoby powyżej 65. roku życia zapłacą jedynie 4 złote, a w pierwszym miesiącu kursowania wszyscy pasażerowie tylko symboliczną złotówkę.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Oceń artykuł: 19 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)