Dziś mamy 7 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

05 listopada 2024

Powstało Centrum Chirurgii Robotycznej. Nowy blok operacyjny

fot. Tomasz Czachorowski

fot. Tomasz Czachorowski

W regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy otwarto #dziś (5 listopada) Centrum Chirurgii Robotycznej, czyli nowy blok operacyjny wyposażony w trzy roboty chirurgiczne. Lecznica jest pierwszym publicznym szpitalem w naszym kraju, który wprowadza tę nowoczesną technologię do codziennej praktyki klinicznej, i jedynym, który dysponuje trzema tego rodzaju systemami. W uroczystości w kompleksie CO uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

- Gratuluję zespołowi Centrum Onkologii. Obsługa tego rodzaju systemów jest nie lada wyzwaniem, wymaga wiedzy i umiejętności na najwyższym światowym poziomie. CO jest renomowanym, najlepszym ośrodkiem onkologicznym w Polsce i jednym z najlepszych w Europie – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w bydgoskiej placówce marszałek Piotr Całbecki. Dodał, że podobne urządzenia pracują już m.in. w szpitalach w Toruniu i Grudziądzu oraz w uniwersyteckich lecznicach w Bydgoszczy.

Robot chirurgiczny to zasadniczo rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery. Eliminuje przy tym ewentualne drżenia rąk i może powiększać obraz pola operacyjnego nawet dziesięciokrotnie. Zastosowanie tego rodzaju techniki to większa precyzja operacyjna, mniej powikłań, mniejsze ryzyko nawrotu nowotworu, krótsza hospitalizacja, mniejsze zapotrzebowanie na leki i krew oraz rzadsza konieczność zastosowania leczenia uzupełniającego - co generalnie poprawia wydolność systemu ochrony zdrowia i zwiększa dostępność leczenia.

Pierwszy robot dla CO został zakupiony dwa lata temu z wykorzystaniem środków z naszego programu regionalnego poprzedniej perspektywy. Zakupy dwóch kolejnych oraz budowę dedykowanego bloku operacyjnego placówka sfinansowała z własnych środków.

Zobacz też:

Robot – najdoskonalsze narzędzie w ręku chirurga 

Robot chirurgiczny w naszym Centrum Onkologii

Marszałkowska lecznica onkologiczna, która ma już na koncie 1 200 wykonanych w tej technice zabiegów operacyjnych, dysponuje obecnie czterema wyspecjalizowanymi zespołami chirurgii robotycznej i dziewięcioma doświadczonymi operatorami, legitymującymi się międzynarodowym certyfikatem w tym zakresie. Za pomocą robotów operują tu obecnie urolodzy (zabiegi prostatektomii), chirurdzy onkolodzy (resekcja jelita), ginekolodzy (histerektomia z powodu raka endometrium) i torakochirurdzy (usunięcie płata płucnego lub jego części z powodu zmian rakowych; tych zabiegów NFZ niestety jak dotąd nie finansuje).

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (6)

    Uh, w dniu 05-11-2024 15:37:09 napisał:

    Super,oby dostęp mieli wszyscy zwykli śmiertelnicy.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Sens, w dniu 06-11-2024 16:37:22 napisał:

    Tu roboty a w przychodni kolejki na kilka lat. Rakiety kosmiczne w epoce kamienia łupanego.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 06-11-2024 17:13:26 napisał:

    Operacja nie udana brak winnych jak tu ukarać robota.Chwalicie się co macie a ludzie latami czekają w kolejce większość nie doczeka operacji .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)