Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. W regionie 42,8 tys. osób

fot. pow.
Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych# w ZUS wzrosła w ciągu roku o ponad 65 tys., a w województwie kujawsko-pomorskim o niemal 4,5 tys. Na koniec grudnia 2024 roku w kraju wyniosła niemal 1 mln 193 tys. osób, natomiast w regionie osiągnęła 42,8 tys. Najliczniejszą grupę wśród obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy.
Porównując statystyki krajowe z grudnia 2023 roku z analogicznym okresem w 2024 roku, można zauważyć wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o 5,8 proc. W województwie kujawsko-pomorskim ich liczba wzrosła nawet o 11,7 proc. Na koniec grudnia ubiegłego roku do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w ZUS zgłoszonych było niemal 1 mln 193 tys. obcokrajowców, z czego w regionie kujawsko-pomorskim 42,8 tys. – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim.
Przyjeżdżają głównie Ukraińcy
Od wielu lat obywatele Ukrainy są największą grupą narodowościową wśród pracujących obcokrajowców w Polsce. Pod koniec 2021 roku w Polsce legalnie pracowało 627 tys. Ukraińców, a w grudniu 2022 roku liczba ta wzrosła do blisko 746 tys. Wzrost ten z pewnością był związany z wybuchem wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku, co miało istotny wpływ na napływ cudzoziemców z tego kraju. Na koniec grudnia 2024 roku liczba Ukraińców objętych ubezpieczeniami społecznymi osiągnęła niemal 787,5 tys.
Tendencje w województwie kujawsko-pomorskim są zbliżone do tych obserwowanych w całym kraju. Pod koniec 2021 roku liczba legalnie pracujących Ukraińców w naszym regionie wynosiła 25,4 tys. W grudniu 2022 roku wzrosła do niemal 29,4 tys., co oznacza przyrost o ponad 3,9 tys. osób w ciągu roku. Na koniec grudnia 2024 roku ich liczba nieznacznie zmniejszyła się do 29 tys. – dodaje rzeczniczka.
Drugą co do liczebności grupą cudzoziemców przyjeżdżających do Polski są obywatele Białorusi. Na koniec grudnia 2024 roku liczba obywateli tego kraju zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła niemal 134,9 tys. osób, z czego w województwie kujawsko-pomorskim osiągnęła około 3 tys. osób.
W naszym kraju także Gruzini stanowią znaczącą grupę wśród osób objętych ubezpieczeniami społecznymi. Blisko 25,7 tys. cudzoziemców z tego państwa podjęło legalne zatrudnienie, a w regionie ich liczba wynosi obecnie 924. Na Kujawach i Pomorzu trzecią najliczniejszą grupę obcokrajowców pracujących i odprowadzających składki do ZUS-u stanowią obywatele Indii, których liczba przekracza tysiąc.
Większość pracuje na umowach o pracę
Najczęściej spotykaną formą zatrudnienia cudzoziemców w Polsce jest umowa o pracę. W kraju „etatowcy” stanowią niemal 58 proc. wszystkich legalnie pracujących obcokrajowców, podczas gdy w województwie kujawsko-pomorskim wskaźnik ten wynosi 43 proc. Pozostali cudzoziemcy podejmują zatrudnienie na podstawie umów zlecenia, umów agencyjnych lub zakładają własne firmy.- W Kujawsko-Pomorskiem obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę na podstawie umowy, ale także zakładają własne firmy, przyczyniając się do tworzenia nowych miejsc pracy. W regionie działalność gospodarczą prowadzi niemal 2,4 tys. cudzoziemców, a wśród najbardziej przedsiębiorczych wyróżniają się przedstawiciele Ukrainy. Obecnie w naszym regionie działalność gospodarczą prowadzi 1,1 tys. osób z tego kraju – mówi Krystyna Michałek.
Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. Warto jednak przypomnieć, że choć obcokrajowcy mają prawo do świadczeń, stanowią oni zaledwie około 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Xxx, w dniu 25-02-2025 21:04:46 napisał:
odpowiedz
Cna, w dniu 25-02-2025 23:13:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!