42. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. "Od chłopów się zaczęło"

fot. powierzone
Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego #Rolników Indywidualnych NSZZ RI „Solidarność” zaprasza dnia 19 marca 2023 r. na uroczyste obchody 42. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.
Uroczyste obchody rozpoczną się przy tablicy upamiętniającej Strajk Chłopski z 1981 roku o godz. 11.30 przy ulicy Dworcowej 87 w Bydgoszczy.
16 marca 1981 r. rano rolnicy zajęli znajdującą się przy ulicy Dworcowej 87 w Bydgoszczy siedzibę władz wojewódzkich ZSL i ogłosili w niej strajk okupacyjny. Strajkujących chłopów wspierali mieszkańcy Bydgoszczy i okolic, którzy dowozili żywność, koce, śpiwory. Natomiast robotnicy z „Solidarności” chronili okupowany budynek, aby uniemożliwić interwencję policji. Był strach, nawet o życie i determinacja napędzana potrzebą zmian. Człowiek myślał o tym, że coś trzeba zrobić, by ten rolnik, chłop się w ogóle liczył. Strajk zakończył się sukcesem. Komunistyczna władza musiała się „ugiąć” i podpisano porozumienie, czego efektem była rejestracja Solidarności Rolników Indywidualnych.
W imieniu Komitetu, uczestnik strajku chłopskiego
Danuta Pilarska / Sekretarz kujawsko-pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”
Czytaj również
- W obronie Jana Pawła II. Stanowisko przyjęte miażdzącą większością głosów
- Proces rekrutacji zamknięty. Duże zainteresowanie zajęciami mediateki
- Ćwiczenia wodne. Sprawdzano dyspozycyjność oraz gotowość strażaków
- Ostatnie umowy podpisane. Udzielono dotacji na 69 projektów
- GLZS z dotacją na sport. Projekt pn. "Trenujemy na okrągło"
Dodaj komentarz
Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Krycha, w dniu 16-03-2023 14:15:54 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!