84. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości w regionie
fot. Tadeusz Pikul
„Pochylamy się nad tajemnicą cierpienia fizycznego i duchowego#. Nad wielkim złem które dotknęło naszych rodaków” – mówił ks. prałat Józef Kubalewski, mając na myśli 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię.
Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy było miejscem modlitwy upamiętniającej tragiczne wydarzenia. – W środku nocy, niczego się nie spodziewając, wyrywani z głębokiego snu, musieli opuścić właściwie na zawsze swoje rodzinne strony. Wielu z nich pozostało w nieludzkiej ziemi – dodał ks. prałat Józef Kubalewski.
Proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach podkreślił, że powracanie do historii nie odbywa się po to, by rozpamiętywać chęć zemsty, czy odwetu. – Tylko po to, by uczyć się przebaczać, wyciągać właściwe wnioski i z chrześcijańską mądrością podchodzić do współczesnych zagrożeń, których aktualnie nie brakuje w naszej ojczyźnie. Byśmy nie dali się skłócić, podzielić. Byśmy nie zaprzepaścili wielkiego daru, jakim jest odzyskana wolna oraz niepodległa ojczyzna – zaznaczył ks. prałat Józef Kubalewski.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Sybiru, który znajduje się tuż przy sanktuarium. Podczas wspomnianej nocy – 10 lutego 1940 roku – 220 tysięcy Polaków wywieziono w bydlęcych wagonach w rejony Archangielska, Norylska, Kotłasu, pod biegun północny, skazując ich na morderczą pracę w tajdze.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Ogólnopolska konferencja naukowa. Chopin na Kujawach i Pomorzu
- Krew oddało blisko 100 osób. Niebawem kolejne akcje w regionie
- Strażacy z regionu w woj. opolskim. Umacniają wały przeciwpowodziowe
- Biskup Włodarczyk zaapelował o pamięć. "Najtragiczniejszy okres"
- Fałszywe SMS-y podszywające się pod Alert RCB. Nie odpowiadaj
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.
(czytaj więcej)Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"
Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.
(czytaj więcej)