Młodzież ze Słowenii ponownie w Samostrzelu. Atrakcyjny program pobytu

fot. ZSCKR w Samostrzelu
Od 02. do 11. kwietnia br. w Polsce przebywała trzydziestoosobowa# grupa młodzieży wraz z opiekunami z Biotechnologicznego Centrum w Naklo w Słowenii.
Przybyli do naszego kraju z kolejną wizytą, na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu, którzy zadbali o bogaty i atrakcyjny program pobytu gości w naszym kraju. Każdy dzień przynosił wiele nowych wrażeń, wynikających ze wspólnie spędzanego czasu oraz różnorodnych atrakcji: zwiedzania Nakła nad Notecią, Bydgoszczy, Torunia, muzeum łowiectwa i myślistwa w Turzynie, indywidualnych gospodarstw rolnych (w Orlu u pp. Hoekstra, w Broniewie u pp. Łukaszewiczów), a także wytwórni pasz w Żurawi i Agro Landu pp. Różniak w Śmielinie, wizyty w Alpakolandzie w okolicach Margonina, zajęć w KP ODR w Minikowie, gier i zabaw integracyjnych, szkolnych pokazów zawodowych, meczu w siatkówkę, nauki polskich piosenek i tańców, udziału w radiowej audycji, muzycznych warsztatów z chórem Akatyst z Kcyni, spotkań z wieloma ciekawymi ludźmi oraz gościny w Urzędzie Gminy w Sadkach.
To wszystko pozwoliło nie tylko na integrację uczestników, ale przede wszystkim na poznanie piękna naszego kraju, polskiej kultury, obyczajów i obrzędów, kulinarnych przysmaków oraz specyfiki nauki w samostrzelskiej szkole. Niestety, wszystko, co piękne szybko się kończy. Przyszedł też czas na podsumowanie długiego, bo aż dziesięciodniowego pobytu Słoweńców w Polsce i pożegnanie przesympatycznych gości.
W czwartek, 11. kwietnia zakończyli polską część Erasmusa+, odebrali certyfikaty i podziękowali za miłe przyjęcie, za różnorodny kulturalno- krajoznawczo- zawodoznawczy program i wyrazili nadzieję na kontynuację, trwających już ponad 13 lat kontaktów.
Materiał: E. Makowska / ZSCKR w Samostrzelu
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












































































































Czytaj również
- Ekonomiczny sukces uczennicy. Joanna finalistką konkursu
- III Licealny Konkurs Wiedzy o Atmosferze. Jagoda Jóźwicka zwyciężczynią
- Zwiedzili Gdynię i Gdańsk. Były "morskie" atrakcje
- Nowa pracownia matematyczna. Inwestycja w Przyszłość Uczniów
- "Cztery żywioły". X edycja konkursu przyrodniczo-ekologicznego
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)