Dziś mamy 14 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

12 listopada 2024

Nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Gdzie powstaje?

fot. KPUW

fot. KPUW

Nowoczesne Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego #(CPR) oraz zintegrowana Dyspozytornia Medyczna w Bydgoszczy, po adaptacji obiektu przy ul. Szubińskiej 4, już wkrótce rozpocznie funkcjonowanie w nowej siedzibie. Inwestycja znacząco poprawi warunki pracy dla operatorów numerów alarmowych, dyspozytorów medycznych oraz pracowników technicznych, odpowiadając na potrzeby stale rozwijającego się systemu ratownictwa.

 

Nowy obiekt zapewni około 150 stanowisk pracy, w tym 1149 m² nowoczesnej przestrzeni, której częścią będzie m.in. 112 m² przeznaczonych na sale operatorskie oraz 97 m² na sale dyspozytorskie. Przestrzeń została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi standardami funkcjonalnymi oraz ergonomicznymi, umożliwiając wygodną i efektywną pracę operatorów oraz dyspozytorów. W obiekcie znajdują się również pomieszczenia socjalne, szkoleniowe, konferencyjne, a także specjalnie wyodrębnione miejsca dla pracowników administracyjnych oraz psychologów wspierających operatorów i dyspozytorów.

- Wymagają tego kwestie organizacyjne. To jest bardzo ważne, aby tego typu centra mieściły się w jednym miejscu, aby była pełna łączność pomiędzy wszystkimi częściami tego systemu ratownictwa medycznego w województwie. Aby była sprawność wymiany komunikacji działających systemów, odporność na rozmaite awarie i problemy, które mogą się pojawić - powiedział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

W siedzibie wdrożono zaawansowane systemy telekomunikacyjne, informatyczne i radiowe, w tym nowoczesną ścianę wizyjną, system nagłośnienia i rejestracji dźwięku oraz maszt antenowy zabezpieczający komunikację radiową. Tak wyposażona infrastruktura zapewni maksymalną gotowość i bezpieczeństwo transmisji danych, co jest kluczowe w obszarze zarządzania zdarzeniami wymagającymi natychmiastowej reakcji.

Skuteczniejszy system ratownictwa medycznego

Infrastruktura techniczna zostanie wzmocniona także poprzez zakup 3 nowych karetek.

Województwo Kujawsko-Pomorskie posiada obecnie 95 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), a od stycznia 2025 roku planowane jest uruchomienie kolejnych trzech zespołów typu „P” w Bydgoszczy (osiedle Leśne/Myślęcinek), Toruniu (osiedle Na Skarpie) oraz gminie Złotniki Kujawskie. W 2023 roku zespoły ratownictwa medycznego w województwie interweniowały łącznie 191 706 razy, co przekłada się na około 2039 wyjazdów przypadających na jeden ZRM.

- Na co dzień prowadzimy analizę odnośnie, nie tylko, obciążenia operatorów, ale również całego systemu ratownictwa medycznego na terenie województwa. Śledzimy codziennie ten temat, jesteśmy w kontakcie z dyrektorami szpitali, bo tego wymaga sytuacja. Analizując system obciążenia karetek wystąpiliśmy do Ministerstwa (przyp. Zdrowia) ze szczegółową analizą, która obejmowała: średnią ilość wyjazdów, czas dojazdu, ilość mieszkańców, ale również zajętość karetki, bo są takie miejsca w województwie gdzie trzeba dojechać, obsłużyć poszkodowanego, często przewieźć do innego szpitala. (…) Na podstawie tej analizy wystąpiliśmy do Ministerstwa i wzmacniamy system z 95 karetek do 98 - podkreślił Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Sławomir Szymański.

Dyspozytornia Medyczna zlokalizowana w nowym obiekcie przy ul. Szubińskiej dysponuje 60 etatami. Zatrudnionych będzie 48 dyspozytorów medycznych. Przeciętnie dyspozytor odbiera około 81 zgłoszeń podczas 12-godzinnego dyżuru, co świadczy o ogromnym obciążeniu zespołu i znaczeniu nowoczesnej infrastruktury wspierającej ich pracę.

Inwestycja ta stanowi istotny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców regionu oraz sprawniejszej koordynacji służb ratunkowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Planowane otwarcie nastąpi na początku 2025 roku.

Zastępowalność w systemie ratownictwa

Wojewoda Michał Sztybel wyjaśnił w jaki sposób działa zastępowalność w systemie ratownictwa medycznego i jak ważna jest jej rola. Podziękował również dyspozytorom z Województwa Kujawsko-Pomorskiego za zintensyfikowaną pracę w okresie powodzi we wrześniu:

W systemie ratownictwa medycznego jest tak zwana zastępowalność między województwami na wypadek awarii czy innych problemów. My stanowimy zaplecze dla województwa dolnośląskiego, czyli jeżeli tam występuje awaria czy obsłużone są wszystkie stanowiska dyspozytorskie to mieszkaniec tego województwa dodzwania się do województwa kujawsko-pomorskiego. Z tego miejsca chciałbym podziękować naszym pracownikom za pełną mobilizację w okresie powodzi. Tą rolę szczególnie widzieliśmy na początku powodzi, kiedy w te pierwsze dni było naprawdę dużo zgłoszeń. (…) Zastępowalność jest szczególnie ważna, bo wszędzie, gdzie utracona jest łączność lub tych zdarzeń jest bardzo dużo to my jesteśmy tym zapleczem. Dziękuję wszystkim pracownikom za mobilizację i czujność.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (9)

    Żukowski , w dniu 12-11-2024 19:56:53 napisał:

    Dobra powstanie. FajnieI co dalej? Co z tego jak nie ma gdzie się leczyć. Kolejki do specjalistów to jakaś kpina. Co jakiś czas słychać o zamykanym oddziale. Kolejki do specjalistów to jest dramat. A ilu ludzi chodzi prywatnie za duża kasę

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Nie, w dniu 12-11-2024 21:52:26 napisał:

    Moim zdaniem 997,998 i 999 były o niebo skuteczniejsze i lepszym rozwiązaniem.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Roman, w dniu 13-11-2024 05:25:14 napisał:

    Płaci się składkę zdrowotną a do lekarza prywatnie terminy do specjalistów jak z kosmosu,a miało być tak dobrze lekarz miał dzwonić do pacjenta.

    odpowiedz

    • -1 (9)

    myślący, w dniu 13-11-2024 07:34:53 napisał:

    W Polsce było dobrze a nawet coraz lepiej do czasu wyborów. Ci co słuchali TVN, Polsatu i uwierzyli antypolskiej PO i ją wybrali do rządzenia Polską zniszczyli cały kraj co teraz widać i słychać. A to dopiero początek.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    wera, w dniu 13-11-2024 13:06:20 napisał:

    nie kuźwa. za jarka nie było kolejek do lekarza jeszcze powiedz

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z HACCP
80PLN
Praca na wysokości
60PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Sprawdź poziom cukru we krwi. Nie lekceważ pierwszych objawów

Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Rozwija się powoli#, więc wiele osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia

Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Seniora. Inspiracja dla młodszych pokoleń

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seniora! #To doskonała okazja, by podziękować wszystkim seniorom za ich życiową mądrość, doświadczenie i ciepło, którym obdarzają nas każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie

Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.

(czytaj więcej)