Dziś mamy 21 lutego 2024, środa, imieniny obchodzą:

11 lutego 2024

Podsumowanie minionego roku. Coraz więcej zgłoszeń na numer 112

fot. KPUW

fot. KPUW

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to idealny moment na #podsumowanie działalności bydgoskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w 2023 roku.

Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2023:

  • 1 324 687 (o 70 359 więcej niż w roku 2022)
  • 519 194 zgłoszeń fałszywych (nieznaczny wzrost w stosunku do 2022)

Ilość zdarzeń przekazanych do służb:

  • Policja 193 002
  • PRM 175 832
  • PSP 23 704

Do najczęstszych zgłaszanych zagrożeń należą: zakłócenia porządku publicznego, wypadki i kolizje komunikacji drogowej, interwencje domowe, miejscowe zagrożenia, kradzieże, duszności.

Przypominamy, że numer alarmowy 112 jest bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Warto podkreślić, że w styczniu 2020 została uruchomiona aplikacja „Alarm 112” której celem jest umożliwienie zgłoszenia zagrożenia bez konieczności łączności głosowej. Wyżej wymieniona funkcjonalność jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. Aplikacja „Alarm 112” umożliwia komunikację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Promowanie właściwego wykorzystania numeru alarmowego 112

W 2023 roku przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego zrealizowali 59 wizyt w szkołach (ponad 1200 osób uczniów, przedszkolaków, studentów (w tym zagranicznych), osób starszych) oraz wzięli udział w 26 eventach wyjazdowych promujących właściwe użycie numeru alarmowego 112.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu?

1. Powiedz gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.

2. Powiedz co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.

3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Nadchodzi "Noc Sów". Doskonała okazja do poznania tajemnic tych ptaków

Od wieków sowy wzbudzały wśród ludzi skrajne emocje#: podziw i strach. Te drapieżne ptaki, uznawane za symbol mądrości i śmierci, także obecnie intrygują wyglądem i zachowaniem. Niech nadchodząca Noc Sów będzie okazją do poznania sowich tajemnic, rozmów o ich postrzeganiu w przeszłości i znaczeniu w przyrodzie.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)