Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 listopada 2022

Wspomnienie o Tadeuszu Jaskulskim. Nie ustrzegł się represji

fot. archiwum

fot. archiwum

W dniu 3 listopada 2022 roku zmarł we Wiedniu nasz przyjaciel Tadeusz Jaskulski. Był on zasłużonym działaczem NSZZ „Solidarność” i legendą #antykomunistycznego podziemia.

Poznałem go na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy pracował w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Bydgoszczy jako socjolog, będąc jednocześnie pracownikiem Ośrodka Badań Społecznych przy Zarządzie Regionu „Solidarności”.

Należał do nielicznego grona osób, które bez względu na rodzaj szykan i represji, bezpośrednio po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, postanowiły natychmiast i bezwarunkowo działać nadal w warunkach konspiracyjnych. Tadeusz organizował pomoc żywnościową uwięzionym kolegom i ich rodzinom. Będąc w kontakcie z chłopami, prowadził niezależne wykłady w ramach Uniwersytetu Ludowego oraz był członkiem zespołu redakcyjnego i drukarzem naszego periodyku wydawanego w podziemiu „Żywią i Bronią”. Był współorganizatorem „Duszpasterstwa Ludzi Pracy”, „Archikonfraterni Literackiej” i „Tygodni Kultury Chrześcijańskiej”. Kolportował niezależną prasę.

Jak każdy opozycyjny działacz nie ustrzegł się represji i szykan. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany. Pod koniec 1985 roku został zatrzymany przez MO podczas akcji rozklejania ulotek, ciężko przez nich pobity i aresztowany. To pobicie skutkowało trwałym kalectwem i do końca życia pozostał inwalidą. Został zwolniony z pracy. Pamiętam, że bezpośrednio po tym, udałem się wraz z kolegą Jerzym Kęcikiem, byłym więźniem politycznym, do jego rodziny w celu udzielenia im wsparcia materialnego. Podczas kolejnego aresztowania w 1987 roku, Tadeusz Jaskulski podjął głodówkę protestacyjną. To, że Tadeusz od samego początku był operacyjnie rozpracowywany przez SB, może świadczyć następujące zdarzenie. Kiedy na początku stanu wojennego, późnym wieczorem przybył do Zakładu Zegarmistrzowskiego Stefana Kosiedowskiego w Nakle w którym był punkt kontaktowy, musiał być śledzony, ponieważ nazajutrz Kosiedowski został zatrzymany przez SB, a w trzech przynależnych do niego pomieszczeniach przy ul. Dąbrowskiego, Pocztowej i ks. Piotra Skargi, funkcjonariusze MO w tym samym czasie dokonali szczegółowych rewizji. Na tym konspiracyjnym spotkaniu w ścisłym wyselekcjonowanym składzie osobowym, była omawiana sprawa stałej współpracy z działaczami podziemia regionu kaszubskiego oraz utworzenie kanału przerzutowego. Zatrzymywania, rewizje, internowania, areszty i więzienia, wysokie grzywny, zwalniania z pracy, oskarżania i szykany, pogarda i odzieranie z godności, były w tamtym czasie dla takich osób którym się śniła wolna i niepodległa Polska, jedynym „podziękowaniem” za ich niezłomną walkę i postawę.

Ostatnie lata życia Tadeusz spędził na obczyźnie. Najpierw przebywał w Australii, a następnie w Austrii, angażując się w różnych polonijnych związkach i stowarzyszeniach, zdobywając przy tym w ich środowiskach wielki autorytet. We Wiedniu nawet został „Honorowym Przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej” im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Zawsze był dumny z faktu bycia Polakiem, a patriotyzm postrzegał podobnie jak nasz Papież Święty Jan Paweł II, jako umiłowanie naszej Ojczyzny, naszej historii, tradycji, kultury, ojczystej mowy, przyrody i tego co nas otacza, nazywając to wszystko dziedzictwem narodowym. Czynił tak zawsze, w odróżnieniu od tych, którzy do dnia dzisiejszego będąc agentami wpływu obcych państw, starają się permanentnie przy każdej okazji, z goebbelsowską determinacją wmawiać Polakom, że patriotyzm to szerzenie nienawiści i pogardy wobec innych narodów, to zaściankowość i relikt niechlubnej przeszłości, a polskość to nienormalność, chcąc jednocześnie usunąć z życia społecznego nasze wielowiekowe wartości, normy i tradycje, zastępując je innymi.

Jestem dumny z tego, że mogłem w niełatwym okresie stanu wojennego współpracować z tak zacną osobą. Grupa działaczy niepodległościowej antykomunistycznej opozycji politycznej, to już odchodzące pokolenie, które z potrzeby serca i rozumu zbiorowym wysiłkiem wykonało swoje historyczne zadanie, dzięki czemu Polska wybiła się na niepodległość.

Tadeuszu, działacze nakielskiego podziemia z którymi współpracowałeś nie zapomną o Tobie!

Msza Święta Pogrzebowa odbędzie się w dniu 21 listopada br. o godz.14 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Częstochowie, po czym nastąpi złożenie urny na cmentarzu parafialnym, przy ul. Drzewnej 40.

Z inicjatywy starych działaczy bydgoskiego podziemia, w dniu 19 listopada br. o godz. 15 w Kościele OO Jezuitów przy Pl. Kościeleckich 7 w Bydgoszczy, odbędzie się Msza Święta Pożegnalna za spokój duszy zmarłego.

Opracował: Tadeusz Jakubek

Oceń artykuł: 751 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    przyjaciel psów, w dniu 18-11-2022 10:47:34 napisał:

    A z jakiego powodu/ oczywiście proszę nie doszukiwać się/ zamieszkał w Wiedniu ?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Michał Jaskulski , w dniu 02-01-2023 10:29:02 napisał:

    Druga żona mojego Ojca mieszka we Wiedniu dlatego przeprowadził się tam w 2005r. Dziękuję za Wspomnienie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Konstrukcje stalowe
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Budowa hal
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)