Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2023

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

fot. powierzone

fot. powierzone

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

W jaki sposób można utylizować panele fotowoltaiczne?

Anty-fani rozwiązania, jakim są panele fotowoltaiczne często przytaczają argument, że najczęściej stosowaną metodą utylizacji paneli jest ich spalanie, podczas którego do środowiska mogą przedostać się toksyczne substancje. Podobnie jak w przypadku pozbywania się zniszczonych opon – nie jest to jednak rekomendowane działanie. Istnieją bowiem ekologiczne sposoby utylizacji paneli, które eliminują ten problem. Jakie? Zużyte moduły najlepiej przekazać odpowiedniej firmie, zajmującej się ich recyklingiem. Są to wyspecjalizowane jednostki, które z modułów PV odzyskują szkło, aluminium, miedź i tworzywo sztuczne. Nowoczesna technologia sprawia, że 80-90% ogniw fotowoltaicznych nadaje się do ponownego użytku. Surowce wtórne sprawdzą się też w różnych branżach. Właśnie dlatego instalację fotowoltaiczną można uznać za ekologiczne źródło energii.

Na czym polega utylizacja paneli?

Jak tłumaczy Szymon Osłowski z KOBO Energy: Recykling krzemowych ogniw fotowoltaicznych polega na demontażu ramy od reszty modułu. Dzięki temu oddziela się części szklane i aluminiowe, które można następnie przetopić. Następnie usuwane są kable i skrzynkę przyłączeniową, po czym precyzyjnie tną i zgniatają materiał. Pozostałe komponenty poddawane są obróbce termicznej, podczas której tworzywo sztuczne jest odparowywane. Ogniwa fotowoltaiczne nadają się do dalszej obróbki, z czego 80% można ponownie wykorzystać. Pozostałe 20% przetapia się do tzw. wafli, które przydają się do produkcji nowych paneli.

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych

Nie ma tutaj gotowych odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu odbioru, czy wielkości. Natomiast średnia cena utylizacji paneli fotowoltaicznych wynosi 1,5 zł/kg, a jeśli ktoś ma ją od nas odebrać, powinniśmy jeszcze doliczyć koszty transportu – około 2,5 zł/km. Instalacja o mocy 4 KW na domu jednorodzinnym składa się z 12 modułów, z których każdy waży 19 kg. To oznacza, że w tym przypadku utylizacja fotowoltaiki kosztuje około 340 zł.

Jest to jednak szacunkowy koszt, który zależy m.in. od tworzywa, z jakiego wykonano panele, czy też ilości modułów.

Mimo popularności panelu fotowoltaicznych wiele osób wciąż błędnie uważa, że paneli nie można będzie poddać recyklingowi. Co więcej, naukowcy nieustannie opracowują nowe metody utylizacji, które pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ odpadów na środowisko.

Materiał: Zespół Prasowy Commplace

Oceń artykuł: 11 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

    • 11 (13)

    Elektryk, w dniu 18-01-2023 18:02:06 napisał:

    25-30 lat?, co wy pierdol.. panele zaczynają tracić swoją wydajność po 7 latach. Po 10 to złom.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (3)

    lekto, w dniu 18-01-2023 23:30:35 napisał:

    Gdzie widziałeś ten złom? Od wielu lat w całej Europie powstają panele. W gminie Mrocza powstała instalacja na wielu hektarach. Kto ryzykowałby wielkie pieniądze na tak niepewny biznes.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 8 (12)

    Ja, w dniu 19-01-2023 06:59:49 napisał:

    Za złomowanie musisz oczywiście ponieść koszty.Wymyslili elektryczny samochód po paru latach akumulatory nadają się na złom nowe akumulatory przekraczają 50"albo i więcej wartości auta jakiś szkolony wymyślił to badziewie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (4)

    duda2030, w dniu 19-01-2023 14:18:13 napisał:

    Zapisywać numery tych naciągaczy co dzwonią, o ile nie dzwonią z zastrzeżonego i dzwonić do nich żeby swój złom zabierali!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 20-01-2023 10:15:37 napisał:

    Ten co sprzedaje panele i to za nie małą kasę on powinien utylizować.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Kolo, w dniu 23-01-2023 02:51:55 napisał:

    Panele fotowoltaiczne to kolejny eko przekręt... w ciągu roku 286 dni pochmurnych, gdzie panele mają znikomą wydajność, więc nie ma w tych dnia produkcji takiej jakie ma zapotrzebowanie gospodarstwo domowe. Stopy i czas zwrotu inwestycji, pięknie wyliczane w excelu podczas spotkania, na 100% wydajności, którą osiąga się w ok 40 dni w roku! Wystarczy, że na ulicy kilka osób ma fotowoltaikę i w sieci jest podwyższone napięcie, które uszkadza sprzęty elektroniczne... a co za tym idzie falowniki oddające energię do sieci wchodzą w błąd... nie ma oddawania energii do sieci tylko pobór energii, za który odbiorca płaci... Samochody elektryczne, to kolejny eko przekręt... wydobycie minerałów do produkcji pojedynczej baterii dla samochodu elektrycznego to blisko 12000l spalonej ropy przez koparko-ładowarkę CAT 994A. Ładowanie elektryka - prąd pochodzący w większości z paliw kopalnych.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)