Dziś mamy 30 stycznia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2022

Sportowe podsumowanie roku. Szereg imprez indywidualnych i drużynowych

fot. archiwum

fot. archiwum

2022 rok obfitował w wiele wydarzeń sportowych, które zorganizowano na terenie# powiatu nakielskiego. To również bardzo udany okres dla sportowców z regionu, którzy po raz kolejny odnosili sukcesy, nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej. Był to też pierwszy rok od dwóch lat, w którym zniesiono wiele ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. I oby tak zostało, ponieważ kibice to niewątpliwie stały obrazek aren sportowych. Poniżej przedstawiamy wybrane przez redakcję ciekawsze wydarzenia i sukcesy zawodników z danego miesiąca 2022 roku.

Styczeń

Początek nowego roku przyniósł świetne informację dla sympatyków kolarstwa. Pochodzący z Kcyni Kacper Gieryk został uznany najlepszym polskim juniorem 2021 roku. Zaledwie siedmioletni Bruno Podgórski z Nakła zajął III miejsce w turnieju tenisowym w Sopocie. Po raz kolejny Nakielskie Towarzystwo Sportowe „Trójka” wzięło udział w akcji wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizując zawody siatkarskie pn. Rodzinny turniej dwójek. W Mroczy odbył się natomiast VI Feryjny Turniej Szachowy dla młodych entuzjastów tego sportu. Kolejne bardzo udane zawody zanotowali lekkoatleci LUKS Start Nakło, którzy na 4. Mityngu Pamięci Ireny Szewińskiej U16 oraz U14, a także Halowych Mistrzostw Województwa U16 i U14 zdobyli łącznie 6 medali. W styczniu dobiegły końca również zmagania piłkarzy halowych w gminie Nakło i Szubin. Nakielską Halową Ligę Piłki Nożnej wygrali Rojiblancos, natomiast szubińskie zmagania padły łupem Metalbark.

Luty

Po problemach z pandemią koronawirusa udało się wreszcie rozegrać Mikołajkowy turniej „halówki” dla młodych piłkarzy z rocznika 2015 i 2012 na hali widowiskowo – sportowej w Paterku. Kolejny sukces do swojej „bogatej” kolekcji dołożył Stefan Grzegorek, który wywalczył II miejsce w Halowym Międzynarodowym Turnieju Tenisa Ziemnego w Szczecinie w kategorii wiekowej 65+. Znakomity rezultat w Halowych Mistrzostwach Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Lekkiej Atletyce w kategoriach U10 i U12 zanotowali młodzi sportowcy z LUKS Start Nakło, którzy wywalczyli 12 miejsc na podium. Duży zaszczyt spotkał urodzonego w Nakle Grzegorza Witta, który znalazł się w sztabie szkoleniowym byłego selekcjonera reprezentacji Polski Czesława Michniewicza, który prowadził biało – czerwony zespół w niedawnych Mistrzostwach Świata w Katarze. W Szubinie odbyły się kolejne zawody szachowe pn. Festiwal Szachowo - Warcabowy Szubińskiego Domu Kultury "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919". W Nakle natomiast rozegrano kolejną edycję piłkarskiego Junior Cup, organizowanego przez SF Junior Nakło. Mieszkanka Kcyni, Marcelina Woźniak znalazł się w składzie Zamka Gołańcz, który wziął udział w rozgrywkach Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów. Damian Tęcza z gminy Szubin wywalczył 3 medale na Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski Masters w Toruniu. Ewa Karkowska wywalczyła tytuł wicemistrzyni województwa Kujawsko-Pomorskiego w szachach błyskawicznych. Na nakielskiej pływalni „Naquarius” zakończyły się zmagania w lidze pływackiej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Marzec

Kolejne indywidualne wyróżnienie spotkało Artura Sierzchułę, który z rąk prezesa PZPS - Sebastiana Świderskiego odebrał nominację na pierwsze trenera kadry Polski rocznika 2009. Prawie 90 biegaczy wzięło udział w X edycji Biegu Tropem Wilczym w Szubinie, upamiętniającym żołnierzy niezłomnych. Podobna impreza odbyła się w Mroczy, która również cieszyła się dużym zainteresowaniem. 12 drużyn wzięło udział w Pelikan Szubin Cup 2022 rocznika 2015, pod egidą PZPN. Siatkarze NTS Trójki Nakło zajęli najniższy stopień podium w mistrzostwach wojewódzkich młodzików. 3 medale w Grand Prix Polski 2022 w warcabach stupolowych wywalczyli zawodnicy z gminy Szubin. Największy sukces odniósł Kamil Białecki (SzDK Szubin / SP 1 Szubin), który zakończył zmagania na pierwszym miejscu w lidze orlika (roczniki 2012/2013). Zawodnicy klubu szachowego I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie tryumfowali w kolejnym międzynarodowym drużynowym turnieju szachowym zorganizowanym przez francuskie Lycee Lamarck Albert. Kolejne sukcesy do swojej kolekcji dołożyli judocy z powiatu nakielskiego, którzy reprezentują barwy Yamabushi Bydgoszcz. 10 medali wywalczyli pływacy UKS Czwórki Nakło w Zimowych Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w pływaniu, które odbyły się w Toruniu. Pochodząca z Samsieczynka Dominika Pochowska zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski kadetek (15-17 lat) oraz Turnieju Nadziei Olimpijskich Krajów Wyszehradzkich w zapasach kobiet (18-20 lat). Alicja Giedryś triumfowała w nocnym maratonie pływackim Otyliada na nakielskim Naquariusie.

Kwiecień

Leszek Pasieka znakomicie zaprezentował się w Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym w Siedlcach, gdzie wywalczył złoty medal w wyciskaniu sztangi leżąc w kategorii 60-69 lat do 100 kg. Jednocześnie aż o 15 kg pobił aktualny rekord Europy. Marcin Wiatrowicz z Tarpana Mrocza zajął pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów, które odbyły się w Biłgoraju, natomiast druga lokata przypadła Monice Marach. Dominika Pochowska dołożyła kolejny medal do swojej kolekcji, zajmując drugą lokatę w jednym z największych turniejów zapaśniczych w Europie, TALLIN OPEN - Kristjan Palusalu Memoriał Youth Wrestling Tournament. Izabela Murawiec z LUKS Start Nakło została mistrzynią Polski w maratonie w kategorii K40, uzyskując znakomity czas - 3:01,43s. Siatkarze nakielskiego „Staszica” wywalczyli trzecie miejsce podczas wojewódzkiego finału Licealiady. W Paterku odbyły się zawody biegowe pn. Bieg Świadomości Autyzmu, poświęcone corocznym obchodom chorych na autyzm. Na nakielskim basenie Naquarius odbył się I memoriał im. Jacka Jaskólskiego w pływaniu dzieci i młodzieży. Gladiatorzy Stanika zostali nowym mistrzem Nakielskiej Ligi Siatkówki, pokonując w decydującym starciu MiSSM Trzecią Falę.

Maj

Pochodząca z Kowalewka Zofia Napieralska wywalczyła indywidualnie srebrny i drużynowo brązowy medal w międzynarodowych zawodach karate pn. 5 Hamburg Open Karate. Julia Szczepaniak z mroteckiego Tarpana zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Krajowych Zrzeszenia LZS do lat 15 i 17 w podnoszeniu ciężarów. Zakład Poprawczy w Kcyni zajął II miejsce podczas Mistrzostw Polski Zakładów Poprawczych i Schronisk dla nieletnich w halowej piłce nożnej, które odbyły się w Trzemesznie. Para Alina Majchrzak i Bogdan Kowalczyk wygrała turniej brydżowy z okazji 60. rocznicy powstania Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle. Paweł Paduch z Nakła zajął II miejsce w Enea Żnin Triatlon, mając do pokonania 1900 m pływania, 90 km roweru i 20 km biegu. Bardzo dobrze w ogólnopolskim XXIV Turnieju Szachowym PITS w Wapnie zaprezentowała się Julia Racławska z Kcyni, która zakończyła zmagania na drugim stopniu podium. Szczypiornistki MKS Krajny Nakło wywalczyły drugą lokatę w IV Lubaskim Spotkaniu z Piłką Ręczną. Po raz kolejny sukcesem zakończyła się „Majówka z Baśką” w Wielu, która przyciągnęła do rywalizacji 80 zawodników.

Czerwiec

Bracia Olaf i Alan Jagodzińscy z Miastowic dwukrotnie zostali laureatami Ogólnopolskich Mistrzostw Ziemi Toruńskiej w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2022. Monika Marach zdobyła brązowy medal w dwuboju podczas Mistrzostw Europy Kobiet i Mężczyzn w Tiranie. Wiktoria Wołk uzyskując wynik 180 kg w dwuboju zajęła pierwsze miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski do 23 lat w podnoszeniu ciężarów w Bydgoszczy. Eryk Kołodziejczak wywalczył drugą lokatę w rzucie oszczepem (800 g - seniorów) w Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkoatletyce. Tomasz Grobelski ze Szkoły Podstawowej w Rynarzewie i Maciej Lisowski ze Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie wywalczyli po 6. lokacie w Mistrzostwach Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Bracia Karol i Cezary Leppert zajęli drugie miejsce w Mistrzostwach Województwa Młodzików w siatkówce plażowej. Natalia Szymczak z Nakła została mistrzynią skoku w dal w roczniku 2010 podczas XXVIII Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi. Para Szelągiewicz Jakub/Domagalski Filip z NTS Trójka Nakło wygrała Mistrzostwa Województwa Juniorów w siatkówce plażowej i awansowała do Mistrzostw Polski. Łukasz Sikora i Leszek Pasieka zdobyli złote medale w Otwartych Mistrzostwach Polski w wyciskaniu sztangi leżąc i martwym ciągu federacji GPA/IPO. Juniorzy Skry Paterek po udanym sezonie wywalczyli awans do I ligi wojewódzkiej w piłce nożnej. W Nakle odbyła się XXXII edycja Biegu Ulicznego im. Klemensa Biniakowskiego. Na ul. Powstańców Wielkopolskich zmagały się dzieci i młodzież od rocznika 2016 i młodszego po 2004. Największym wydarzeniem tego miesiąca były zmagania strongmanów, które odbyły się w Szubinie. W Pucharze Polski amatorów rywalizowało 8 zawodników.

Lipiec

Okres wakacyjny rozpoczął się od dużego sukcesu Kacpra Gieryka, który wywalczył czwarte miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w kolarstwie szosowym. Młodzi lekkoatleci LUKS Start Nakło Natalia Szymczak i Jonatan Stachowski zostali powołani do reprezentacji Polski na Athletics Unlimited Games 2022, które odbyły się w Krakowie. Dariusz Wargulec triumfował w finale Mistrzostw Szubina w szachach błyskawicznych. Dominika Najdowska z mroteckiego Tarpana wywalczyła złoty medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży do lat 17 w Zamościu. Dawid Wegner został mistrzem Polski U23 w rzucie oszczepem. Wicemistrzostwo w tej samej konkurencji zdobył Eryk Kołodziejczak. Aleksandra Puławska z MLUKS Orlik Kcynia wraz z koleżankami wywalczyła drugą lokatę w I turnieju o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego w Piłce Ręcznej Plażowej Dziewcząt w Sierpcu. W połowie miesiąca świetne wieści nadeszły z Tarnowa, gdzie rozgrywane były Mistrzostwa Europy do lat 22 w siatkówce. Reprezentacja Polski w składzie z Antonim Kwasigrochem wywalczyła miejsce na najniższym stopniu podium.

Sierpień

Czarni Nakło są dosłownie o krok od bardzo uroczystej i historycznej zarazem rocznicy 100 – lecia istnienia. W sierpniu w ramach świętowania 99 – lecia działalności na nakielskim stadionie odbył się mecz pokoleń. Nakło po raz kolejny było jednym z przystanków dla kolarzy, którzy wzięli udział w ultra maratonie kolarskim Bałtyk – Bieszczady Tour 1008 km. Stefan Grzegorek w parze z Aleksandrą Wannatim zajął drugie miejsce w 38. Mistrzostwach Polski w tenisie ziemnym w grze mieszanej w kategorii 60+, które odbyły się we Wrocławiu. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się Julia Szczepaniak, który również wywalczyła drugą lokatę w Mistrzostwach Europy u15 w podnoszeniu ciężarów. Nakielski mikst Aleksandra Granowska i Piotr Wołowski zwyciężył w turnieju brydżowym w ramach Korespondencyjnych Mistrzostw Polski. Adrian Zieliński zwyciężył w kategorii podnoszenia ciężarów podczas Gali Mistrzów Sportu Pomorza i Kujaw. Na boisku w Paterku odbyła się 23. edycja turnieju im. Jerzego Januszewskiego.

Wrzesień

Wytrwała praca zaowocowała wielkim sukcesem szachisty z gminy Kcynia – Alana Jagodzińskiego, któremu Komisja Klasyfikacji i Ewidencji Polskiego Związku Szachowego przyznała pierwszą kategorię krajową centralną. St. sierż. sztab. Paweł Marcinkowski z Zakładu Karnego w Potulicach zdobył pierwsze miejsce w X Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Badmintonie. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu w składzie ze st. asp. Zbigniewem Kujawą z KP PSP w Nakle wywalczyła trzecią lokatę w klasyfikacji drużynowej Mistrzostwa Polski Strażaków
PSP w Biegu Ulicznym. Weronika Kunicka zdobyła brązowy medal w biegu na 1000 metrów podczas PZLA Mistrzostwa Polski U16. Paulina Przywecka – Puziak będzie bardzo dobrze wspominać European Open Championships Tbilisi 2022 w podnoszeniu ciężarów, na których wywalczyła dwa brązowe medale. Dominika Mazur z Nakła z wynikiem 325 kg zajęła 3 miejsce w XII Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym w Będzinie. Szczypiornistki MKS Krajny Nakło uplasowały się na czwartej lokacie w ogólnopolskim turnieju piłki ręcznej w Kościanie. Tarpan Mrocza został drużynowym wicemistrzem Polski w podnoszeniu ciężarów, ulegając nieznacznie Górnikowi Polkowice. Na mroteckim stadionie po trzyletniej przerwie odbyły się Wrześniowe Biegi Feniksa. Była to już 17. edycja tych zawodów.

Październik

10 – letnia mieszkanka Paterka Julia Kowalska została najlepszą solistką w swojej kategorii podczas Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego FTS oraz OTTS o Puchar Burmistrza Solca Kujawskiego. Monika Marach i Wiktoria Wołk zdobyły tytuł wicemistrzyń Europy w podnoszeniu ciężarów, które odbyły się w Durres w Albanii. Różowe Pantery U13 z Szubina okazały się bezkonkurencyjne podczas wojewódzkiego finału w koszykówce 3x3. W hali widowiskowo – sportowej w Mroczy odbyły się 75. Otwarte Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Klasycznych. Na stadionie miejskim w Szubinie odbyły się dwa mecze w ramach kwalifikacjach Mistrzostw Europy U-17 w piłce nożnej. W Kowalewku natomiast odbyła się 3. edycja biegu przełajowego pn. Cross Cichociemnych im. Bernarda Bzdawki. Tym razem upamiętniono postać gen. Elżbiety Zawackiej.

Listopad

Kolejne sukcesu do już bardzo bogatego dorobku dołożyły Monika Marach i Wiktoria Wołk, które zostały mistrzyniami Polski w swoich kategoriach wagowych. Karol Leppert i Nikodem Łęga w nagrodę za osiągane wyniki zostali powołani do kadry Polski U14 w siatkówce. Zofia Napieralska wraz z koleżankami zajęła pierwsze miejsce w kategorii kadetek podczas Mistrzostw Polski WKF Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców w Wejherowie. Ewa Karkowska zajęła 3. miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji kobiet, a Jan Rosiński wywalczył 3. miejsce w wojewódzkiej klasyfikacji mężczyzn w Mistrzostwach Polski w warcabach 64 – polowych. Bardzo dobrze w rozgrywkach KPZPN zaprezentowali się najstarsi piłkarze LUKS Feniks Mrocza. Podopieczni trenera Karola Skiby zdeklasowali grupowych rywali i bez straty punktu wywalczyli awans do II ligi wojewódzkiej. Kolejny klub z terenu gminy Nakło świętował swój jubileusz. 30 – lecie działalności ma za sobą LZS Skra Paterek. W Potulicach odbyła się kolejna edycja biegu pn. Potulicka Dycha. Do rywalizacji przystąpiło prawie 150 zawodników.

Grudzień

Jakub Kieca z Kcyni zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tenisa w Solcu Kujawskim. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się Kamil Białecki, który zajął najniższy stopień podium w XIX Mistrzostwach Polski w Grze Aktywnej w Warcabach Klasycznych (64). Para Maciej Wawrzyniak - Jacek Rosenthal okazała się najlepsza w 74. turnieju par w brydżu sportowym w Szubinie. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Nakle odbyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Miasta i Gminy Nakło nad Notecią w Strzelectwie. LZS „Zorza” Ślesin okazała się najlepsza w rywalizacji drużynowej, Lechosław Draeger wygrał zmagania wśród mężczyzn, natomiast Janina Michalak wśród kobiet. Na sali sportowej nakielskiego „Staszica” odbyła się kolejna edycja piłkarskiego turnieju „Dąb Cup”.

Oczywiście wiele było również pomniejszych sukcesów. Wszystkim, którzy codziennie pokonują swoje granice, poświęcając swój czas, aby stawać się lepszymi życzymy wytrwałości i gratulujemy wyników.

Oceń artykuł: 4 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Poduszki świąteczne
40,00PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)